TR | EN
    
SONUÇ ODAKLI PROGRAM

Sivas CMDP Projeleri

Cazibe Merkezleri Programı uygulama illeri arasında yer alan Sivas’ta, imalat sanayi ile alakalı olarak destek almaya hak kazanan projelerden 2 tanesi tamamlanmış, 1 proje ise tamamlanmak üzeredir.


Şehir ve Sanayi Mektebi Projesi


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2019 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Sivas ilinde desteklenen “Şehir ve Sanayi Mektebi” projesi, Sivas İl Özel İdaresi tarafından yürütülmektedir.


Proje 2021 yılı ikinci çeyreğinde tamamlanmıştır. Bu proje ile, 2. Abdülhamid zamanında inşa edilen ve günümüze kadar farklı kamusal amaçlar için kullanılan mektep binası aslına uygun restore edilerek müze haline dönüştürülmüştür. Müze içerisinde ayrıca çeşitli el sanatları atölyeleri bulunmakta olup, bu atölyelerde aktif kurslar verilmektedir.


Tamamlanan Sivas Şehir ve Sanayi Mektebi’nin açılışı 10 Temmuz 2021 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından gerçekleştirilmiştir. (https://www.oran.org.tr/haber/sivas-projeleri-sanayi-ve-teknoloji-bakani-mustafa-varank%E2%80%99in-katilimiyla-acildi)


Gemerek Organize Sanayi Hayat Buluyor CMDP Projesi


2020 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve Gemerek OSB Müdürlüğü’nün başvuru sahibi olduğu, Sivas Yatırım Destek Ofisi’nin izleme ve değerlendirmesinde gerçekleşen proje ile organize sanayi bölgesinin altyapı ihtiyaçları tamamlanmıştır.


İleri Alaşımlar Üretim Merkezi CMDP Projesi


2020 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin başvuru sahibi olduğu proje ile Sivas İŞGEM’de bir Ar-Ge ve ticari üretim merkezi kurulmuştur. Merkezde başta yüksek düzeyde ithalat bağımlılığı bulunan stratejik önemdeki ingot malzeme dökümü ve tozlarının üretimi olmak üzere, elde edilen hammaddenin kullanılması suretiyle 3 boyutlu metal yazıcılarda son ürün çalışmaları, vakum altında sinterleme ve ısıl işlem faaliyetleri yapılmaktadır. Sivas Yatırım Destek Ofisi’nin izleme ve değerlendirmesinde gerçekleşen proje 2022 yılında tamamlanmıştır.


Ajans Sivas Yatırım Destek Ofisi tarafından tüm süreçleri planlanan ve takip edilen, imalat sanayi ile alakalı bir diğer CMDP projesi de “Optik İnce Film Tasarım ve Kaplama Merkezi” projesidir. 2022 yılında sözleşmesi imzalanan projenin 2023 yılı ikinci yarısında tamamlanması hedeflenmektedir.