TR | EN
    

BİZDEN HABERLER

3. Ticaret ve İşbirliği Zirvesi
26 Aralık 2019 Perşembe

Yozgat Valiliği, ORAN Kalkınma Ajansı ve Yozgatlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (YOSİAD) tarafından organize edilen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY’ın teşrifleriyle “3. Ticaret ve İşbirliği Zirvesi” 21 Aralık’ta 39 il ve 9 ülkeden 467 iş insanın katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY konuşmasında; 2020 bütçesinin TBMM'de kabul edildiğini hatırlatarak, daha çok yatırım, üretim, ihracat, Ar-Ge ve daha çok büyüme vizyonuyla hazırlanan bütçenin hayırlı olmasını diledi. Ekonomideki toparlanma sürecinin başarıyla devam ettiğini belirten Oktay, şu bilgileri paylaştı: Reel kesim güven endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 1,1 puan artarak 102'ye yükselmiştir. İmalat sanayindeki kapasite kullanım oranı ise Kasımda 0,8 puan artarak son 15 ayın zirvesi olan yüzde 77,2'ye yükselmiştir. Yine geçen ay, finansal hizmetler güven endeksi bir önceki aya göre 24,5 puan artarak 167 seviyesinde gerçekleşmiştir. İş yapma ortamını iyileştirmek için gerçekleştirdiğimiz reformlar sonucunda Türkiye, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 2 yıl önceki seviyesinden 27 basamak birden yükselerek 33'üncü sıraya yerleşmiştir."


"2 OSB'yi en kısa sürede faaliyete alacağız"


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat'ın her geçen gün gelişen ve kalkınan bir şehir olma yolunda ilerlediğine değindi. Oktay, Yozgat'a, geçen 17 yılda 16 milyardan fazla yatırım yapıldığını, Yozgat Şehir Hastanesi, eğitim yatırımları, tarım ve hayvancılık destekleri ve Bozok Üniversitesi ile Yozgat'ta sosyoekonomik anlamda iyiye gidiş sağlandığını anlattı.


Gelişmiş ve gelişmekte olan illerle mukayese edildiğinde halen Yozgat'ta sanayi, tarımsal üretim, istihdam imkanları ve ticaret hareketliliği gibi alanlarda çok ciddi ilerlemeye ihtiyaç olduğuna işaret eden Oktay, şunları söyledi:


İllerin kalkınması devletin üzerine düşeni yapmaya devam ettiğini dile getiren Oktay, "Ancak çağımızda bir ilin topyekün kalkınması için kendi zenginliklerini ve kaynaklarını kullanmasının da ötesinde özel sektör vasıtasıyla çevre şehirlerle ve yurt dışında işbirlikleri kurarak, daha geniş pazarlara açılmanın yollarını araması kaçınılmazdır." dedi.


Oktay, ekonomik büyüme ve kalkınmada gelir, sermaye ve finansman gibi unsurların dışında sosyal ve kültürel faktörlerin etkisine vurgu yaparak, yerelde üreticilerin dayanışmasına katkı sağlamak için geçen yıl Yozgat'ta birbirini tamamlayıcı sektörlerden üreticileri bir araya getiren tedarik zinciri projesinin başlatıldığını hatırlattı.


Oktay, Yozgat'ın önemli bir geçiş güzergahı üzerinde bulunmasının yanı sıra ve doğal ve kültürel zenginlikleri, tarım, hayvancılık, termal kaynaklar, değerli madenler gibi alanlarda önemli potansiyele sahip olduğuna dikkati çekti. Mevcut Yozgat resmine bakıldığında ihtiyaç duyulan eksik unsuru "Yozgat'a istihdam, iş, aş olacak, gelecek olacak babayiğit Yozgatlı müteşebbislerimiz" diye açıklayan Oktay, katılımcılara şöyle seslendi:


"Sizleri, hem kendi aranızda iş birlikleri, hem de memleketimiz Yozgat'ta yatırım yaparak, Yozgat'ın yerelden kalkınma hamlesinde pay sahibi olmaya, bu mücadelede bir değer olmaya davet ediyorum. Sanayi, tarım, hayvancılık, termal turizm ve kobi tekno yatırımları öncelikli olmak üzere farklı alanlarda imkanları değerlendirerek hem siz kazanın hem de Yozgat. Aynı zamanda sadece ekonomik yönden değil şehrimizin sosyal yönden de zenginleşmesini sağlayacak sosyokültürel alanları da ihmal etmeyin. Yozgat ve Yozgatlılar için dertlenenler olarak, memleketimize katkı sunmak için elimizi taşın altına hep birlikte koyacağız. Biz de her zaman üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz, bu yönde gerekli adımları attığınızda bizleri her daim yanınızda bulacaksınız. Yılın 365 günü, günün 24 saati milletimiz için çalışıyoruz. Kapımız da gönlümüz de sizlere her zaman açıktır. Yeter ki fikrinizle, yatırımınızla, iş çevrenizle ve her şeyden önemlisi azminizle Yozgat'ın, İç Anadolu'nun ve Türkiye'nin kalkınma hamlesine katkılarınızla gelin."


Program sonrasında toplam 253 Milyon TL iş irtibatı kurulmuştur.

GÖRSELLER