TR | EN
    

BİZDEN HABERLER

Soğuk Zincirle Sütler Artık Güvende
3 Mayıs 2023 Çarşamba

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) bölge illerinin kalkınması adına projeleri desteklemeye devam ediyor. Bu projelerden biri de 2021 Yılı Yozgat Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve Yozgat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen “Yozgat’ta Soğuk Zincirle Çiğ Süt Toplama Kalitesinin İyileştirilmesi” projesi. Bu proje sayesinde Yozgat merkez ve ilçelerindeki süt üreticileri, süt soğutma ve depolama tanklarına kavuştu. Böylece sütlerini bozulmadan saklayabiliyor, kayıplarını azaltıyor ve gelirlerini yükseltiyorlar.


Gıda krizinin dünyayı tehdit ettiği bu dönemde, bu proje hayati bir önem taşıyor. ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, “ Kalkınma Ajanslarının çalışma alanlarının en başında kırsal kalkınma ve tarımsal üretim gelmekte. Bu anlamda ORAN olarak birçok faaliyete ve projeye destek olmaya devam ediyoruz. Bu projeye başlamadan önce de Yozgat’taki süt üreticilerinin soğuk zincir ihtiyacı belirlendi ve ortaya çıktı ki soğuk zincir olmadan sütün kalitesi ve fiyatı düşüyor. Bu yüzden proje kapsamında 50 işletmeye süt depolama tankı dağıtıldı. Ayrıca işletme sahiplerine ve çiftçilere sütün depolanması, hayvanların sağlığı, yemi, sağımı ve bakımı gibi konularda eğitimler verildi” .


Kilci, projenin toplam yatırımının 1 milyon 250 bin lira olduğunu ve Yozgat çiftçisinin sütünü artık daha güvenli ve kazançlı olarak dağıtıcılarla buluşturabildiğini söyledi.

GÖRSELLER