TR | EN
    

BİZDEN HABERLER

Rota Yozgat
29 Kasım 2022 Salı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajanları Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda faaliyet gösteren Orta Anadolu Kalkınma Ajansı kurulduğu günden bu yana TR72 bölgesinde turizm ve tanıtımın geliştirilmesine yönelik önemli çalışmalar yapmıştır. Turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik birçok destek sunmuş, tanıtım faaliyetleri kapsamında yapılan çok sayıda organizasyonda ise hem destekleyici hem de paydaş olarak yer almıştır. Ajansın 2022 yılı çalışma programında yer alan faaliyetlerden birisi de Yozgat ilinin turizm ve tanıtım alanında desteklenmesi için bir web sitesi ve mobil uygulama geliştirilmesidir. Gerekli hazırlık çalışmaları sonucunda Yozgat Valiliği ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı paydaşlığında yürütülen Rota Yozgat uygulaması geliştirilmeye başlanmıştır.


Uygulama sürecinde, Yozgat ilinde ve ilçelerinde bulunan doğal güzellikler, tarihi eserler ve gastronomi ürünleri gibi turistik değerlerin 4K çözünürlükte fotoğraf ve video çekimleri, belirlenen konumlarda hızlandırılmış video ve 360o video çekimleri yapılarak hazırlanan web sitesinde ve mobil uygulamada gösterimi ve tanıtımı yapılacaktır. Uygulama çerçevesinde, ilin tanıtımına ilişkin destinasyonlar ve rotalar ziyaretçilerin beğenisine sunulacaktır. Uygulama sayesinde ziyaretçiler Yozgat ile ilgili;


  • Nasıl gidebilirim?

  • Ne yapabilirim?

  • Nerede kalabilirim?

  • Nerede, ne yiyip, içebilirim? gibi sorularına cevap bulacaktır.


Uygulamanın hazırlanması ve yürütülmesi ile ilgili protokol Yozgat Valisi Ziya Polat ve ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci tarafından imzalandı. Protokol için düzenlenen imza töreninde uygulamanın tanıtımı yapıldı ve ilin turizmi ve tanıtımına yapacağı katkılar belirtildi.