TR | EN
    

BİZDEN HABERLER

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Şubat Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Sivas'ta Gerçekleşti.
25 Şubat 2020 Salı

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2020 Yılı Şubat Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Sivas Valisi Salih AYHAN'ın başkanlığında Sivas’ta gerçekleştirildi.


Toplantıya; Kayseri Valisi Şehmus GÜNAYDIN, Yozgat Valisi Kadir ÇAKIR, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender NAZLI, Sivas Ticaret Odası Başkanı Mustafa EKEN, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer GÜLSOY, Yozgat TSO Başkanı Sinan ÇELİK ve Ajans Genel Sekreteri Ahmet Emin KİLCİ katıldı.


Toplantı öncesi gerçekleşen basın toplantısında konuşan Sivas Valisi Salih AYHAN, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 'Mesleki Eğitim Mali Destek Programı'na başvuruların 2 Aralık tarihinde son bulduğunu, Sivas ve Kayseri'den 27, Yozgat'tan ise 18 olmak üzere toplam 72 başvuru alındığını söyledi.


Vali AYHAN, meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve mesleki çatı kuruluşlardan bütçesi 9 milyon TL olan program için toplam 39 milyon TL yatırım teklifi alındığını ve destek almaya hak kazanan projelerin ilan edildiğini kaydetti.


Program kapsamında Kayseri'den 8, Sivas'tan 6, Yozgat'tan ise 5 proje olmak üzere toplam 19 projenin destek alacağını söyleyen Vali Ayhan, "Proje sahibi mesleki ve teknik eğitim veren okullarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ajansın güdümlü proje olarak yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye devam etmekte olup bugün de Yozgat İl Özel İdaresinin başvuru sahibi olduğu 'Sarıkaya ve Sorgun Jeotermal Su Toplama Merkezi' projesinin fizibilitesi yönetim kurulumuzda görüşülecek olup bakanlığa gönderilecektir. “ dedi.


Vali AYHAN, 'Kırsalda Yaşayan Bireylerin Sosyo-Ekonomik Gelişimlerinin Sağlanması' projesi kapsamında kadın istihdamının artırılması ve kadınların ürettiği ürünlerin pazarlama imkânlarının geliştirilmesi, katma değerli tarım ve hayvancılık uygulamalarının desteklenmesi, organik tarım konusunda çiftçilerin bilinç seviyelerinin yükseltilmesi ve kırsalda örgütlenmenin, kooperatifçiliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi konularında faaliyetler yürütüleceğini söyledi.


'İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve Katma Değerli Üretimin Geliştirilmesi' kapsamında ise bölge illerinde İmalat sanayiindeki tasarım ekosisteminin geliştirilmesi, İmalat sanayiindeki süreç ve kaynak verimliliğinin artırılması, imalat sanayiindeki firmaların kurumsallaşma düzeylerinin artırılması ve sanayide dijital dönüşümün sağlanması ve pazarlama araçlarının çeşitlendirilmesi konularında çalışmalar yapılacağını belirten Vali AYHAN, sözlerini şöyle tamamladı:


"Alternatif Turizm İmkânlarının Geliştirilmesi, projesinde ise kış turizmi altyapı imkânlarının iyileştirilmesi ve kış turizmi odaklı tesisler için turizmi 12 aya yaymak, sağlık ve termal turizm altyapısının geliştirilmesi ve tanıtımının yapılması konularında faaliyetler olacaktır. Her 3 konu da bölge illerimiz için ekonomik anlamda büyük bir potansiyel ve fırsat barındırmakta olup Ajansın faaliyetlerinin etkin olması için diğer kurumlar ile işbirlikleri içinde çalışmalarını devam ettirmesi önem arz etmektedir. Ajansımızın çalışmalarının bölge illerimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ederim."

GÖRSELLER