TR | EN
    

BİZDEN HABERLER

Ajans Ocak Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
23 Ocak 2017 Pazartesi
 20.01.2017

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Sivas Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Davut Gül Başkanlığında Sivas’ta gerçekleştirildi. Toplantıya Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Sedat Özata, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Halil Şahbaz, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci katıldı.

Toplantıda konuşan GÜL:

“2016 Yılı Mali Destek Programları kapsamında destek almaya hak kazanan başvuru sahipleri ile sözleşmeler imzalanmış olup projelerin uygulamalarına başlanmıştır. Destek almaya hak kazanan ve sözleşme imzalanan 62 adet proje sahibine ilk izleme ziyaretleri gerçekleştirilerek proje uygulama dönemi boyunca izlenecek yol haritası oluşturuldu. Proje sahiplerinden eksik evrakı olmayanlar için ön ödemeler yapılmaya başlandı.

“Türkiye’de firmaların Ar-Ge Altyapılarının güçlendirilmesi ve desteklenmesi” hedefi doğrultusunda, Bölgemizdeki özel sektör firmalarının sahip olduğu Ar-Ge merkezi sayısının artırılması amacı ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı olarak yaklaşık 6 aydır 4 firmamız ile görüşmeler devam etmekteydi. İki firmanın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı portalına başvurusu tamamlanmış olup, 2017 yılı Nisan ayına kadar ORAN Destekleri ile Kayseri’deki Ar-Ge merkezi sayısını 1’den 6’ya çıkarmayı hedeflemekteyiz. Aynı şekilde Sivas ve Yozgat illerinde de ARGE merkezi kurulumu için işletmeler ile görüşmeler devam etmektedir.

Ayrıca, Kayseri, Sivas ve Yozgat İllerine ait  “Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejileri” hazırlanılmış ve Bakanlık tarafından da onaylanmıştır. Bilindiği gibi ORAN personeli son bir yıldır bu konu ile ilgili eğitimler almış ve toplantılara katılmıştır. Ajansımız TR72 Bölge illerindeki kurum ve kuruluşlardan bu konu ile ilgili görüşlerini de alarak bu stratejiyi ve 2017 Eylem Planı’nı oluşturmuştur.” dedi.