“YALIN SAĞLIK UYGULAMALARI” EĞİTİM İLE “START” ALDI!
ORAN - Haberler

“YALIN SAĞLIK UYGULAMALARI” EĞİTİM İLE “START” ALDI!

 16.02.2017

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı desteği ile Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ar-Ge Birimi tarafından hayata geçirilecek olan süreç iyileştirme ve kalite odaklı “Yalın Sağlık Uygulamalarının” açılış toplantısı geniş bir katılım ile yapılmıştır. Otuz gün sürecek eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin açılış toplantısı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İbrahim ÖZCAN,  Kayseri Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü, GRUPAS firması Eğitmeni Sn. Ferkut ÖZDEMİR ile Başhekim Yardımcıları, Müdür, Müdür Yardımcıları ve Hastane Çalışanlarının değerli katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

 

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Kayseri Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Durmuş tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasında, ajans adına Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile çalışmanın kendileri için mutluluk verici olduğunu belirtti. 2016 yılında Ajans olarak verilen desteklerden ve Yalın Süreç uygulamalarının kısa tarihinden kısaca bahseden Durmuş, “Yalın Sağlık Uygulamaları” konusunda eğitim çalışmalarını başlatanlara teşekkürlerini sundu ve uygulamaların hayırlı olmasını diledi.

Sağlık sektörünün sıfır hata arayışına yeni bir bakış açısı getiren “Yalın Sağlık Uygulamaları” toplantısının açılışında konuşan GRUPAS Eğitmeni Sn. Ferkut ÖZDEMİR, Dünyada ve Türkiye’de birçok kurumla birlikte çalıştıklarını belirterek alan özelindeki tecrübelerini paylaştı. Tecrübe paylaşımı akabinde Kayseri’de başlatılan uygulamanın hastane yatak kapasitesi ve çalışılacak bölüm sayısı açısından “Yalın Sağlık Uygulamaları” adına Türkiye’deki en kapsamlı çalışma olacağını belirtti.


Bu kapsamda daha detaylı bilgiler veren Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Sn. Doç. Dr. İbrahim ÖZCAN, merkez yerleşke haricinde 9 ek hizmet binası olduğunu, tüm klinikler dâhil toplam 155.903 m2 kapalı alan, günlük ortalama acil servise başvuran hasta sayısının 3 bin, polikliniğe başvuran ayaktan hasta sayısının 14 bin, ortalama ayda yapılan ameliyat sayısının 70 bin olduğunu belirtti. Sn. Doç. Dr. İbrahim Özcan, bu kapsamda değerlendirildiğinde çok yönlü sağlık hizmeti sunan Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi için “Yalın Sağlık Uygulamaları” ile her yönden hizmet kalitesine çok önemli katkılar sağlanacağını söyledi.

 

Uygulamanın ilk gününde tüm hastane çalışanlarına yalın hastaneye giriş, değer akış haritalama, Kaizen, Problem çözme metotları, Poke Yoke, 5S, A3 Raporlama, Huddle Panosu konularında eğitimler verilerek “Yalın Sağlık Uygulamaları” hakkında farkındalık oluşturulmuştur. Çalışanların yoğun ilgi ve katılımıyla tamamlanan eğitim sonrası süreç ekipleri ile toplantı yapılarak izlenecek yol haritaları tekrar görüşülmüştür.